CareMedica - čínske vitalné huby hero gradient

Ingrediencie

Argania tŕnistá je malý tŕnistý strom rastúci v juhozápadnej časti Maroka. Patrí medzi ohrozené druhy stromu, ktoré sú zapísané do Biosférickej rezervácie UNESCO. Plody arganie sa zbierajú ručne a lisuje sa z nich veľmi cenený olej prezývaný elixír krásy. Z prírodných látok obsahuje arganový olej beta-karotén, fytosteroly, esenciálne mastné kyseliny a vitamíny A a E. Obsiahnutý vitamín E (tokoferol) je výrazný antioxidant, ktorý pomáha ochraňovať bunky pokožky pred negatívnym vplyvom slnečného žiarenia. Nenasýtené mastné kyseliny posilňujú schopnosť hydratovať pokožku a spomaľujú proces starnutia buniek pokožky. Vitamín E tiež stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, čím je schopný brániť tvorbe vrások a účinne vyhladzovať aj tie už vzniknuté. Vitamín A pomáha pri obnove kolagénu. Toto pôsobenie prispieva k tomu, aby bola koža hladká, pružná a udržala si mladistvý vzhľad. Arganový olej tiež celkovo znižuje suchosť pokožky a tým jej podráždenosť. Pri použití vo vlasovej kozmetike tak pomáha zmierniť svrbenie vlasovej pokožky.

Ide o stabilnú formu vitamínu C rozpustnú v tukoch. Má antioxidačné účinky, rozjasňuje pleť, napomáha tvorbe kolagénu a tým spomaľuje známky starnutia. Zároveň dokáže aj zosvetľovať pigmentové škvrny a chráni pokožku pred škodlivými vplyvmi okolitého prostredia a UV žiarením.

Bambucké maslo sa aktívne stará o všetky typy pleti vďaka jemnému zloženiu, ktoré je plné nenasýtených mastných kyselín, vitamínov A, D, E a F a tiež antioxidantov a fytosterolov. Kombinácia týchto látok pokožku zjemňuje, zvláčňuje a skvele pomáha jej regenerácii. Je tak vhodné na ošetrenie poškodenej odretej pokožky, regeneráciu drobných poranení aj jazvičiek či chrastičiek po akné. Bambucké maslo je pre svoje úžasné schopnosti vyhľadávaným pomocníkom pri problémoch s vysušenou, podráždenou alebo citlivou pokožkou. Ide o jemne žltú až krémovo hnedú, mäkkú, mastnú látku, získanú z plodov stromu známeho ako maslovník africký. Pochádza zo západnej Afriky. Najlepšie a najkvalitnejšie bambucké maslo sa extrahuje metódou lisovania za studena. Bambucké maslo podporuje produkciu kolagénu a pôsobí proti vplyvom, ktoré sa podieľajú na predčasnom starnutí pokožky. Chráni bunky pred pôsobením oxidačného stresu.

   
Benzoan sodný je sodná soľ kyseliny benzoovejé< span>. Je to bezfarebný až biely kryštalický prášok rozpustný vo vode. Vyskytuje sa aj v prírode, napr. v brusniciach,slivkách, škorici, v zrelom klinčeku a jablkách. Používa sa ako zložka konzervačného systému. Tá zabraňuje alebo spomaľuje rast baktérií. Tým chráni kozmetický produkt pred znehodnotením.
   
Spoľahlivá a bezpečná povrchovo aktívna látka rastlinného pôvodu. Je to jeden z najjemnejšíchčistiacich prostriedkov a preto je vhodný pre citlivú a krehkú pleťa detskú kozmetiku. Zlepšuje penivosť výrobku, stabilitu peny a jej hustotu. Je ľahko biologicky rozložiteľný.
   
Ide o derivát rastlinného oleja, kokosového alebo palmového. Vyrábasa tiežsynteticky. Nevyvoláva alergickéreakcie, nedráždi a je teda vhodný aj na citlivú pokožku. Je komedogénny a neodporúča sa pre mastnejší typ pleti. Do kozmetických prípravkov sa pridáva ako emulgátor a zahusťovadlo. Predlžuje trvanlivosť produktu a umožňuje ostatným zložkám lepšiu vstrebateľnosť do hlbších vrstiev pleti. Zjemňuje a vyhladzuje pokožku. Na povrchu vytvára ochrannýfilm,čím uzamyká jej prirodzenú hydratáciu.
    

Je to prírodná látka získavaná z kukuričného alebo kokosového škrobu. Používa sa ako emulgátor, kedy prípravok zahusťuje podľa konkrétnych požiadaviek. Urýchľuje vstrebateľnosť ošetrujúcich a aktívnych látok. Pleti aj vlasom navracia hydratáciu a vlhkosť. Nie je komedogénny a veľmi dobre ho znesie citlivá pokožka vrátane tej detskej, pleť nedráždi a nemá žiadne negatívne účinky na zdravie.

Je to derivát kokosového alebo palmové< span>ho oleja, prípadne kyseliny palmitovejé. Nevyvoláva alergickééreakcie, nedráždi pokožku a odporúča sa teda aj na tú najcitlivejšiu pleť. Na koži alebo vlasoch vytvára nemastný film. Látka nie je odporúčaná na mastnejšie typy pleti, pretože je komedogénna. V kozmetike je používna na zahustenie a lepšiu roztierateľnosť prípravku.
 
Je to bezfarebná kvapalina obsiahnutá v rade rastlín (Myrtovník, bazalka, bergamot, tymián, litsea, medovka, limetka, citrón, pomaranč, atď.). Typická je výraznou špecifickou citrónovou vôňou, preto sa používa predovšetkým v kozmetike a parfumérii. Pôsobí blahodarne pri koncentrácii, osviežuje a prečisťuje.
 
Je to povrchovo aktívna látka (tenzid) vyrábaná z kukuričného cukru a kokosového oleja. Vzhľadom na to, že je pokožkou veľmi dobre tolerovaná, je ideálna pre citlivú pleť a je možné ju použiť aj pre prípravky určené pre deti. Jej prednosťou je bohatá penivosť. Zjemňuje a vyživuje pokožku a pomáha jej udržať vlhkosť.
 

Je to výrazný antioxidant určený na boj proti predčasnému starnutiu pokožky a UV žiareniu. Má upokojujúce účinky na pokožku porovnateľné s vitamínom C.

Kozinec blanitý je antioxidant, prispieva k neutralizácii voľných radikálov v tele. Pozitívne sú účinky kozinca na kardiovaskulárny systém. Normalizuje krvný tlak, krvný obeh a udržuje zdravé cievy. Pomáha k prekrveniu kože a pri zápale obličiek. Je to významný adaptogén - zvyšuje odolnosť organizmu proti stresu a fyzickej únave. Žltý cisár, ktorý vládol v rokoch 2737-2697 pr. Nl. zaradil túto rastlinu medzi najvýznamnejšie druhy, a to ako liek na bolesti, hnis a hemoroidy, ale aj na "stovky detských ochorení". Po tisícročia Číňania užívajú túto rastlinu ako prostriedok podporujúci zvýšenie imunity, zvlášť u mladých ľudí.

  
Extrakt z balónovca upokojuje podráždenie, svrbenie a alergicképrejavy pokožky. Liečebnými pokusmi boli preukázané protizápalové účinky podobnékortizónu. Hlavné vonkajšie využitie je teda pre stresovanú a veľmi podráždenú pokožku a pleť. Extrakt dobre pôsobí tiežna atopickéekzémi na doliečenie najrôznejších kožných problémov. Posilňuje prirodzenú ochrannú bariéru pokožky a možno ho používať dokonca aj u batoliat a malých detí. Extrakt z balónovca sa získava z čerstvých nadzemnýchčastí kvitnúcej rastliny, ktorá obsahuje látky s protizápalovým a protialergickým účinkom.
      

Cist sivastý je krovitá divoko rastúca ruže. Vyznačuje sa výraznou a prenikavou vôňou. Jeho domovinou je Turecko, ale v dnešnej dobe je už rozšírený v celej oblasti Stredomoria. Rastlina je veľmi bohatá na prírodné antioxidanty, ktoré sú bohato zastúpené hlavne v jeho listoch. Radí sa tiež medzi výrazné adaptogény - zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Pôsobí proti baktériám, vírusom, plesniam, proti zápalom, antisepticky alebo ako doplnok liečby pri zažívacích problémoch a migrénach.

Cist je používaný aj v ľudovom liečiteľstve a na výrobu čajov a tinktúr. Užíva sa drvená nadzemná časť rastliny. Je pomocníkom pri zápaloch močovej sústavy, prechladnutí, tráviacich ťažkostiach či problémoch s pečeňou. Pri obsiahnutých látkach bolo zaznamenané pôsobenie proti baktériám, vírusom, plesniam a zápalom.

Ide o vreckovýtrusnú jedlú parazitickú hubu. Jej spóry sa uchytia na povrchoch lariev hmyzu a následne vyplnia celú schránku svojim skleróciom, z ktorého potom vyrastie zrelá huba. Cordyceps rastie v nadmorských výškach nad cca 3500 metrov, a to hlavne v horách Tibetu, v čínských provinciách Sichuan, Yunnan atď. Huba sa zbiera v období od apríla do augusta. Vo voľneejprírode je však už málo k nájdeniu. Podľa všetkého počas 25 posledných rokov poklesol výskyt o 90 %, čo samozrejme zvýšilo jej hodnotu na trhu, a preto sa táto huba pestuje aj umelo. Dopyt po Cordycepse je daný hlavne jeho účinkami na ľudskézdravie. Silu Cordycepsu po tisíce rokov využíva tradičná čínska a tibetskáámedicína. Existujú príbehy, ktorépopisujú, ako pastieri jakov vypozorovali na zvieratách zmenu, ak spásaliCordyceps. Zvieratá boli vitálnejšie, silnejšie, zdravšie aj potentnejšie. Písanézáznamy potom môžeme vystopovať až do roku 620 n.l. Západnému svetu je Cordyceps známy až od roku 1726, kedy bol predstavený na mykologickejkonferencii v Paríži. Vtedy ale západný svet nemal o účinkoch Cordycepsu potuchy. To sa však zmenilo, hoci oveľa neskôr, aj vďaka tomu, že v roku 1964 bol Cordycepsoficálne zapísaný medzi rastlinné liečivá dočínsk< / span>ejfarmakológie.
                      
Dub je listnatý strom z čeľade bukovitých, ktorého domovinou je Európa a Malá Ázia. Využíva sa jeho kôra, ktorá je bohatá na triesloviny, kyseliny galovéa elagové, horčík, flavonoid  živice. Jeho komplex účinných látok znižuje sčervenanie kože, stimuluje tvorbu kolagénu a pôsobí proti voľným radikálom.
   

Kávovník je vždyzelený ker pochádzajúci zo severovýchodnej Afriky. Plodom je bobuľa, ktorá počas zrenia mení svoju farbu zo zelenej do fialovej. Čerstvé kávové zrná ukryté vo vnútri sú tiež zelené a až pražením získavajú svoju typickú vôňu a chuť. Kyselina chlorigenová napomáha znižovaniu vstrebávania cukru v tele. Obsiahnutý kofeín vyrovnáva pH pokožky, pomáha proti jej vysušovaniu, zlepšuje regeneráciu pokožky, zmierňuje príznaky vypadávania vlasov a stimuluje ich rast.

Má podobu veľkého trsu, ktorý je tvorený nohou s až stovkami zrastenými klobúkmi. Plodnice Maitake tak dosahujú šírku aj 100 cm. Rastie pri bázach stromov a pňov. Má domovinu v Ázii a na severe Ameriky, ale v časnosti je rozšírená po celom svete a pestuje sa aj komerčne. Maitake je populárny v kulinárstve, má bohatú delikátnu chuť a veľmi príjemnúarómu, ale ešte viac je známa ako vitálna huba využívaná po tisíce rokov v tradičnej čínskejmedicíne, zatiaľ čo "západnej kultúry" ju prvýkrát opísali až v roku 1785: a to škótskymykológ James J. Dickson.Maitake obsahuje veľa biologicky aktívnych látok, vitamíny a minerálne kanály, polysacharidy, proteoglykány (D-frakcie), fenoly, flavonoidy a nenasýtenémastnékyseliny. Má významnéprotizápalové, antibakteriálne, protiplesňové< span>, protizápalovéa antistresovévlastnosti. Obsiahnuté účinnépolysacharidy pôsobia antivírusovo, imunostimulačne a protinádorovo. Trstnatec znižuje hladinu krvného tlaku a cukru v krvi, reguluje hladinu cholesterolu a lipidov, máadaptogénne účinky. Ďalej posilňuje imunitný systém, pomáha pri prechladnutí, cukrovke, vírusových a onkologických ochoreniach, napr. pri rakovine prsníka, pľúc, žalúdka či mozgu.
                  

Ide o extrakt z rôznych druhov morských rias ako je napr. chaluha, chlorela alebo kelp. Využívajú sa jeho hydratačné a upokojujúce účinky. Vďaka omega-3 mastným kyselinám bojuje proti vráskam, šupinateniu pokožky, akné aj ekzému. Riasy všeobecne obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok, napr. jód, železo a vápnik. Tie sú nevyhnutné pre správnu funkciu pokožky. Zjednocuje farebný tón pleti a redukuje pigmentové škvrny (má zosvetľujúce schopnosti).

Olivovník pochádza z Malej Ázie a Stredozemia a je jednou z najstarších kultúrnych rastlín. Z olív sa za studena lisuje olivový olej, ktorý je bohatý na vitamíny (A, E a K), tiež omega-3 mastné kyseliny a kyselinu olejovú. Olivový olej oproti tomu, že má ľahkú konzistenciu a rýchlo sa vstrebáva, tiež silne premasťuje a značne prekrvuje. Má výrazné antioxidačné, protizápalové a mierne antimikrobiálne účinky. Pleť chráni pred voľnými radikálmi, udržiava jej mladistvý vzhľad. Regeneruje, zvláčňuje a zvyšuje elasticitu kože. Je vhodný pre všetky typy pokožky, ale ocení ho predovšetkým suchá, unavená a zrelá pleť.

Plamatka kapustová má pôvod v Južnej Amerike. Vyznačuje sa liftingovým účinkom a predchádza tvorbe vrások. Extrakt z kvetu stimuluje tvorbu kolagénu a opravuje pokožku zvnútra, navodzuje konečný efekt liftingu a vypätosti. Obsahuje látku spilanthol, ktorá pôsobí ako anestetikum a analgetikum, takže žuvanie listov má umŕtvujúce účinky a pomáha pri bolesti zubov. Výťažky z tejto rastliny sa pridávajú do kozmetických prípravkov vďaka cenenej schopnosti vyhladzovať vrásky.

Leskokôrka lesklá patrí medzi chorošovité drevokazné huby, je známa ako Reishi (leskokôrka lesklá). Nájdeme ju na kmeňoch väčšinou už odumretých stromov alebo pňoch. Jej plodnice sú polokruhovité a mávajú priemer 6−12 cm, sú špecifické svojou lesklou lakovanou vrstvou, od tej je odvodený český názov. Reishi má domovinu v Ázii, kde je nazývaná tiež "božská huba nesmrteľnosti". Je pevnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorá ju využíva viac ako 4000 rokov. Spomína sa aj v základnom diele čínskej medicíny, vo Vnútornom kánone Žltého cisára. Bola vtedy natoľko vzácna, že bola určená len pre cisára a jeho rodinu.

  

Reishi dokáže aktivizovať imunitné reakcie organizmu, prispieva k udržaniu normálnej funkcie obehového systému. Zároveň pomáha k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu prírodnou cestou. Obsahuje veľa bioaktívnych látok, ktoré ju robia úplne jedinečnou. V Reishi môžeme nájsť okrem vitamínov a minerálov aj veľké množstvo polysacharidov beta glukánov, ganoderanov, ale aj steroidov, cyklických esterov laktónov a triterpénov, kam patrí aj kyselina ganoderická či lanostan.

     

Ideo významný adaptogén so silnými regeneračnými a vitalizačnými účinkami. Povzbudzuje a zároveň upokojuje, ovplyvňuje funkciu nervovejsústavy a pamäte, dodáva energiu a dobre pôsobí na imunitu. Stavikrv máantioxidačné účinky, spomaľuje starnutie a podporuje prirodzenú dlhovekosť. Čistí krv a telo od toxických látok. Táto bylina blokuje premenu testosterónu na dihydrotestosterón, čím zamedzuje vypadávaniu vlasov. Prášok zo stavikrvu mnohokvetého sa podľa TČM odporúča variť s čiernymi fazuľami, aby sa eliminovali látky zaťažujúce obličky a pečeň a mohol sa brať dlhšiu dobu. Stonka tejto rastliny bola používaná pri potení, nespavosti, v prípade stuhnutých končatín, tupých bolestí a tiež pri vyrážkach a svrabe. Zvonkasa používa odvar zo stavikrvu na omývanie, tiež sa z neho pripravuje masť.

     
Shiitake(húževnatec jedlý) má domovinu v Ázii, kde je taktiežvyužívaná v gastronómii. Hovorí sa, že jej chuť je 4−10 krát koncentrovanejšia ako pri iných hubách, je teda vhodná na dochutenie mäsa, polievok, omáčok či do šalátu. Shiitake je drevokazná bazídiová huba rastúca na opadaných stromoch či parezoch. V Japonsku rozoznávajú dva typy Shiitake, cene ný Donko s uzavretým klobúčikom a Koshino, ktorý má klobúčik otvorený. V dnešnej dobesa Shiitake pestuje komerčne v kontrolovaných pestovateľniach, pretože dopyt po nej je obrovský. Prvé zmienky o Shiitake pochádzajú z obdobia pred 2000 rokmi v dielach čínskejmedicíny. O Shiitake sa hovorí, že je "kráľovnou medzi hubami" či "elixír života", k čomu ju predurčuje jej zloženie. Shiitake je veľmi bohatá na potrebnéesenciálne aminokyseliny, minerálne látky aj vitam< span>íny skupiny B a taktiežprovitamín D2. Ďalšími látkami, ktoréje možnénájsť v Shiitake sú napr. purínový alkaloid eritadenin, polysacharidy ‒ beta glukány, kam sa radí Lentinan a iné.
                
Ženšen päťlistý je popínavá rastlina známa tiež ako Jiaogulan. Pochádza z južných oblastí z Číny. Po stáročia sa traduje medzi ľuďmi, že pitie čaju z tejto liečivky predlžuje život. Posilňuje totiž činnosť srdca, znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Reguluje krvný tlak - vysoký znižuje, nízky naopak dokáže zvýšiť. Uvoľňuje kŕče, posilňuje nervový systém, stimuluje funkciu pečene, pôsobí ako prevencia proti rakovine.

Ženšen pravý je trvalá rastlina pôvodom z Východná Ázia, Sibíri a Severnej Ameriky. Pre svoje účinky je považovaná za zázračnú rastlinu. Čím je ženšen starší, tým má lepšiu kvalitu a tým viac je v ňom aktívnych zložiek. Patrí medzi adaptogény, rastliny, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu voči fyzickému a psychickému preťaženiu. Obsahuje saponíny, antioxidanty, peptidy a polysacharidy (ginsan - výrazne stimuluje imunitu). Používa sa na prevenciu stresu, upravuje hladinu krvného cukru, neurasténii a je tiež obľúbeným afrodiziakom. Má antibakteriálny účinok, zlepšuje metabolizmus, hojenie rán, pamäť, má dobrý vplyv na funkciu pečene, detoxikuje. Sú uvádzané dve rôzne formy Panax ginseng a to červený (vyskytujúci sa a spracovávaný v Kórei) a biely ženšen.

Je to prírodná látka vyskytujúca sa prirodzene v siliciach rastlín. Využíva sa jeho kvetinováaróma na dezodoricáciu produktu. Farnesol má antibakteriálne schopnosti, podporuje regeneráciu buniek a obnovu kožného tkaniva. Reguluje tvorbu kožné mazu a používa sa pri liečbe akné. Zvláčňuje pleť a zvyšuje jej pružnosť.
  
Je to organická zlúčenina vo forme bezfarebnejkvapaliny, charakteristická svojou príjemnou kvetinovou vôňou. V prírode sa vyskytuje ako súčasť vonných silíc. Slúži teda ako parfumová látka a konzervant.
  
Geraniol je prirodzene sa vyskytujúca organická látka podobná alkoholu, ktorú nájdeme v mnohých rastlinách (napríklad geranium, citronela, pelargónia alebo ylang ylang). V prírodnej kozmetike sa prevažne vyskytuje ako súčasť esenciálnych olejov. Spôsobuje horšiu vstrebateľnosť produktu do pokožky. Maskuje prirodzený zápach neparfumovaných zložiek, funguje ako výbornýantioxidant, má antiseptickéa protirakovinové účinky a zlepšuje náladu.
  
Ide o aminokyselinu nevyhnutnú na funkciu buniek. Zlepšuje regeneráciu svalových vlákien. Podporuje tvorbu nukleových kyselín, proteínov a tým podporuje imunitný systém.

Glycerín je číra tekutina bez zápachu. V prírodnej kozmetike nájdeme rastlinný glycerín, ktorý sa vyrába zahriatím rastlinných tukov bohatých na triglyceridy. Prirodzene sa vyskytuje vo všetkých olejoch a tukoch (aj v ľudskom tele). Hlavnou funkciou glycerínu je schopnosť viazať na seba vlhkosť a pomáha ďalším látkam v kozmetických prípravkoch, aby sa čo najrýchlejšie vstrebali do pokožky. Tú potom zjemňuje, zvláčňuje a pomáha jej udržať si vlastnú hydratáciu.

Látka sa získava z rastlinných aj živočíšnych zdrojov, alebo sa vyrába synteticky. Hlavnou funkciou je lepšia roztierateľnosť krémov a iných produktov. Pomáha tiež vytvárať emulziu z vody a olejov, zlepšuje ochranu pokožky. Dodáva pleti jemný a hladký vzhľad. Môže tiež zvyšovať schopnosť pokožky vstrebávať do seba ďalšie látky. Má antibakteriálne vlastnosti.

Ide o prírodné emulgačné činidlo vyrobenééz palmového jadra alebo napríklad sójové< / span>ho oleja, ale môže pochádzať aj zo živočíšnych zdrojov. Prirodzene sa vyskytuje v ľudskom tele. Vďaka svojim zmäkčujúcim vlastnostiam dodáva pleti jemný a hladký vzhľad. Hydratuje, vyhladzuje pokožku a vytvárana nej ochrannú vrstvu. V prípravkoch taktiežzmäkčuje inélátky a činí ich poddajnejšími a lepšie roztierateľnými.
        
Ide o látku prírodného pôvodu, ktorá sa vyrába z rastlinných olejov a kyseliny citrónovejé. Zlepšuje schopnosť tvoriť emulzie, pomáha ostatné zložky zmäkčiť, tvorí ich poddajnejšími a lepšie roztierateľnými. Na povrchu pokožky tvorí ochranný film, ktorý bráni úniku vlhkosti, zjemňuje ju a vyhladzuje. Táto látka je nedráždivá a bezpečná.
 

Je to liečivá rastlina, ktorá sa používa na zníženie krvného tlaku, upokojuje nervovú sústavu. V liečiteľstve sa používa proti skleróze, vysokému krvnému tlaku, nespavosti, podráždenosti, búšeniu srdca, arytmii, srdcovej neuróze, klimakterických problémoch, migrénach apod. Priaznivo pôsobí najmä pri dlhodobom užívaní svojim tonizujúcim účinkom pri srdcovej vade či slabosti u starších ľudí.

         
Je to zlúčenina prírodného pôvodu - glycerínu a najčastejšie kokosového alebo palmového oleja. Používa sa ako prísada, ktorá spomaľuje stratu vody z pokožky vytvorením bariéry na povrchu kože. Vytvára na koži hodvábny olejovitý film, ale bez nežiaducej známky mastnoty. Zmäkčuje a vyhladzuje pokožku, nedráždi a preto je vhodná pre citlivú pleť. Pomáha ostatným prínosným látkam prenikať do pokožky.
  
Je miernejšia čistiaca látka, nedráždi a nevysušuje pokožku. Pomáha výrobok napeniť a vytvoriť emulziu z vody a oleja.
Je to látka jantárovej farby dôležitá pre penivosť prostriedkov pre starostlivosť o vlasy a telo. Vyrába sa z kokosového oleja. Regeneruje a zlepšuje pružnosť vlasov. Má výborné čistiace vlastnosti a je veľmi dobre tolerovaná extrémne citlivou pokožkou. Je vhodná aj pre detskú pokožku.
Sú to cukrové tenzidy, ktoré sú veľmi šetrné k pokožke. Vyrábajú sa z kokosového oleja. Vytvárajú veľmi jemnú penu, ktorá účinne zmýva nečistoty z pleti. Nedráždi pokožku a je vhodný pre citlivú, suchú a podráždenú pleť.
 

Ide o derivát prírodnej látky vyrábaný z kokosového oleja. Ide o zmes esterov kokosového alkoholu s kyselinou kaprylovou a kyselinou kaprinovou. Je veľmi jemný na dotyk, zanecháva hodvábny pocit, zvláčňuje, zmäkčuje a vyhladzuje pokožku. V kozmetike sa používa ako prírodná náhrada za syntetické silikóny. Výborne sa vstrebáva do pokožky a rovnako tak pomáha ďalším zložkám do nej preniknúť.

Z kokosových orechov sa lisuje olej, ktorý má široké< / span>využitie ako v gastronómii, tak v kozmetike a ďalších odvetviach. Olej je číry, tekutý a má veľmi ľahkú konzistenciu. Kokos je bohatý na bielkoviny, tuky, mastnékyseliny a antioxidanty. Má antimikrobiálne a antiseptické účinky, je mierne protizápalový, detoxikuje, podporuje správnu funkciu tráviaceho systému a štítnej žľazy, vďaka tomu pomáha pri chudnutí, zlepšuje vstrebávanie živín do tela a zvyšuje imunitu. Olej má blahodarnévyužitie v starostlivosti o pleť, pokožku a vlasy (vlasovézábaly). Intenzívne hydratuje, chráni a prirodzene regeneruje. Šetrne bieli zuby a stará sa o ústnu dutinu. Upokojuje a hojí pokožku po holení aj opaľovaní. Kokosový olej taktiežfunguje ako prírodné antibiotikum, ktorépomáha ničiť baktérie, vírusy, kvasinky a plesne.
Je to veľmi jemná povrchovo aktívna látka. Pomáha odstraňovať nečistoty z pórov pokožky a zanecháva ju jemnú a hydratovanú. V prírodnej kozmetike nahrádza funkciu sulfátov. Používa sa na zníženie možného podráždenia. Preto túto látku veľmi dobre znáša citlivá a alergická pleť. Vyrába sa prevažne z kokosového oleja.
Je to prirodzene vyskytujúcasa látka, používaná na parfumáciu produktu. Obsiahnutá je v mnohých esenciálnych olejoch, napríklad v levanduli, škorici alebo citrónovejtráve. Charakteristický je svojou sladkou jemnou vôňou. Používasa vkozmetike, tabakovom pr< span>iemysle aj lekárstve. Má antimykotické účinky a funguje trochu ako antioxidant.
      

Ide o prirodzenú organickú látku s antioxidačnými vlastnosťami. Zohráva hlavnú úlohu vo formovaní kolagénu, ktorý je dôležitý pre rast a opravu buniek telesných tkanív, ďasien, krvných ciev, kostí a zubov. Chráni organizmus pred škodlivým vplyvom znečistenia a infekciami a podporuje fungovanie imunitného systému. Kyselina askorbová je prírodný vitamín C, ktorý sa nachádza v mnohých plodoch (napríklad paradajky, citrón alebo grapefruit). Ide teda o prírodný produkt, je možné ho ale vytvoriť aj synteticky. V kozmetike ide o najpoužívanejší typ vitamínu C. Je to silný antioxidant, chráni pokožku pred pôsobením voľných radikálov a bojuje proti prvým príznakom starnutia pleti tým, že ju zjemňuje, regeneruje, obnovuje jej pružnosť a zjednocuje farebný tón (má zosvetľujúce schopnosti). Tiež pomáha hojiť svetlé strie a narušené tkaniva (jazvy). Je nevyhnutný pri tvorbe kolagénu a obnove buniek. Má protizápalové účinky, je teda pomocníkom pri liečbe akné. Na pleť okrem iného pôsobí mierne exfoliačne.

 

Je to organická kyselina prirodzene sa vyskytujúca v telách živočíchov a rastlín (pr. citrusy, limetky, citróny, brusnice, pomaranče, maliny, černice). Je to látka s mnohými prínosnými vlastnosťami. Pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky z pleti, navracia rovnováhu pH pokožky, zabraňuje rastu baktérií, kvasiniek a plesní, rozjasňuje pokožku a pomáha zosvetľovať pigmentové škvrny na koži.

Vyrábasa deriváciou z mnohých rastlín či plodov vyskytujúcich sa prirodzene v prírode, hlavne v citrónovejkôre, rovnako tak v kôre iných citrusových plodov, korení, austrálskomm tea tree oleji, muškátovom oriešku, mäte piepornej , ruži, fenikli, levanduli, šalvii a iných. Vďaka svojim vlastnostiam podporuje vstrebávanie niektorých látok do kože, pôsobí protizápalovo a výrazne zamedzuje množeniubaktérií.
       
Je to prirodzene sa vyskytujúca látka obsiahnutá v mnohých kvetoch a korenných rastlinách. Vyznačuje sa teda veľmi príjemnou kvetinovou vôňou po konvalinkách. Podporuje psychickú pohodu a znižuje stres. Zaujímavésú jeho protizápalovévlastnosti. Znižuje tvorbu baktérií a predlžuje dobu spotreby produktu.
       
Je to dvojročná bylina z čeľade hviezdicovitých s pôvodom v Európe, Ázii, Afrike a Amerike. Rastie od nížin až po hory, v priekopách, vlhkých stanovištiach a na okrajoch ciest ako burina. Lopúch obsahuje polysacharidy, inulín, proteín, glykozid arkciín, silice, kyselinu palmitovú a stearovú, slizovitélátky, triesloviny, horčiny, bielkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápnika, draslíka a horčíka a kyselinu askorbovú. Z lopúcha sa pripravuje olej (oleum bardanae), ktorýsa používa v kozmetike ako podporný prostriedok na rast vlasov. Znižuje vypadávanie vlasov a pomáha tiež pri nadmernejtvorbe kožného mazu. Výťažok z lopúcha zlepšuje liečbu ekzémov, mykóz, vyrážok, zápalov a zlehojacích sa rán.
    
Vyrába sa z rastliny Makadamie kopijovitej pochádzajúcej z východnejAustrálie. Makadamie sú stálozelenéstromy či kere dorastajúcedo výšky 2 do 18 m. Olej sa lisuje za studena z plodov, makadamových orieškov. Konzistencia oleja je skôr hutnejšia, s jemnou vôňou a príchuťou orieškov. Vďaka náročnému pestovaniu makadamie a zložitému spracovanie tvrdých plodov patrí olej medzi najdrahšie na svete. Je bohatý na omega 3, 6 a 7 mastnéékyseliny, ďalej potom vitamín A, vitamín B1 (tiamín), vitamín B3 (niacín), vysoký podiel vitamínu E, vápnik, železo, fosfor, zinok a bielkoviny. Olej sa ľahko vstrebáva do pokožky a nezanecháva na nej nepríjemný mastný pocit. Máantioxidačnéa regeneračné účinky. Zvláčňuje a hydratuje pokožku a pomáha vlhkosť v pleti udržať.
         

Mandľový olej sa vyrába lisovaním sladkých jadier mandľovníka obyčajného. Používa sa na masáže, zvlhčenie suchej pokožky a je veľmi cenený v starostlivosti o citlivú a detskú pokožku. Obsahuje vitamíny A, E, ďalej draslík, vápnik, fosfor, horčík, síru a nikel, glyceridy, sacharózu a aspargin. Je ideálny na ošetrenie každej pleti, na jej zvláčnenie a výživu. Prirodzene vypína pokožku. Pôsobí pozitívne na nervovú sústavu, podporuje pamäť, výživu a rast vlasov. Používa sa ako univerzálny olej pri masáži hlavy a najmä tváre. Má upokojujúce účinky. Z tohto dôvodu je jeho užívanie vhodné už u dojčiat.

   
Ide o mastný alkohol vyrobený z prirodzene sa vyskytujúcich látok v rastlinách a zvieratách. Vyrába sa tiež syntetickou cestou. Funguje v prípravku ako zmäkčovač a robí obsiahnuté látky poddajnejšie a lepšie roztierateľné. Môže byť použitý aj ako rozpúšťadlo, rozpúšťa iné zložky produktu. Občas môže byť pridaný aj za účelom parfumácie či ako zvlhčovač, má výrazné hydratačné účinky. Na koži vytvára nemastný film, ktorý zabraňuje strate vody z horných vrstiev kože aj dlhé hodiny, znižuje tak dehydratáciu pokožky.
 
Ide o stále zelený strom pôvodom z Ázie. Kríženec pomarančovníka a citrónovníka. Pestuje sa  ako v tropických pásmach, tak aj v Európe v Stredomorí. Najväčšia produkcia bergamotu je z Talianska, až 80 %. Éterický olej sa získava parovodnou destiláciou  alebo listovaním za studena z kôry nezrelého plodu. Bergamotová silica je neodmysliteľnou súčasťou tradičného čaju Earl Grey. Jeho vôňa sa využíva predovšetkým v parfumárstve a kozmetike. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C pomáha zlepšiť stav pokožky. Má antimykotické vlastnosti, zlepšuje tvorbu kolagénu a podporuje rast vlasov. Jeho vôňa pôsobí proti stresu a podporuje dobrý spánok.
  

Céder Atlantský je neopadavý ihličnatý strom dosahujúci výšku až 30 m, pochádzajúci zo Severnej Afriky. Využíva sa predovšetkým na získanie esenciálneho oleja destiláciou jeho kôry. Esenciálny olej je charakteristický sladkou drevitou aróma s gáfrovými podtónmi. Pomáha zmierniť pocity slabosti, neistoty, zlosti a nervozity. Navracia pocit pokoja a harmónie. Ďalej sa využívajú jeho antiseptické účinky, pomáha pri dýchacích ťažkostiach, bronchitíde, zápaloch močového a pohlavného ústrojenstva. Lisovaním semienok zo šišiek je získavaný cenný rastlinný olej. Ten je veľmi bohatý na vitamíny A, B, D, E a F, obsahuje 19 aminokyselín, mastné kyseliny (palmitovú, stearovú), uhľohydráty, bielkoviny a minerálne stopové prvky (meď, železo, vápnik, mangán, horčík, jód a iné.).

Olej má silné antioxidačné vlastnosti a konzervačné účinky. Šištice, ktoré sa zvyčajne využívajú pre kozmetiku, obsahujú vitamíny radu B, minerály a ďalšie látky prospešné telu. Detoxikuje organizmus a pomáha so ženskými problémami, ako je ustálenie menštruačného cyklu alebo menopauza. Pomáha riešiť prejavy nespavosti a nechutenstva. Vďaka tonizačným a zjemňujúcim vlastnostiam ho ocení predovšetkým problematická pleť. Má protizápalové a dezinfekčné účinky. Keďže nepatrí medzi alergény, je dobre znášaný citlivou pleťou.

Citrónová tráva je vytrvalá tropická tráva z čeľade lipnicovitých, pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Dorastá do výšky 150 cm a rastie v trsoch do listov s dužinatým základom. Vo všetkých ich častiach nájdeme silice, ktoré sa hojne využívajú v kozmetike a aromaterapii. Obsahuje silice citral, limonén, nerol, linalool a geraniol. Je bohatá na vitamín A, ale aj minerálne látky ako je draslík, vápnik, horčík, flavonoidy a ďalšie.

Citrónová tráva má protizápalové, antibakteriálne, antimikrobiálne, protiplesňové a konzervačné účinky, čím predlžuje životnosť produktu. Vďaka výraznej aróme môže byť použitá ako parfumácia či na zamaskovanie základného zápachu. V aromaterapii sa využíva v období stresu alebo pri úzkostiach a nervozite. Používa sa často v pleťových produktoch, má veľmi dobrý vplyv na stav pokožky, prirodzene redukuje tvorbu kožného mazu. Znižuje výskyt akné.

Olej z levandule je éterický olej získavaný destiláciou kvetov z kríkov rastúcich predovšetkým v oblastiach Stredomoria a južnej Európy. Levanduľa lekárska je veľmi obľúbená aromatická bylina z čeľade hluchavkovitých. Typická je svojou prenikavou vôňou a fialovou farbou kvetov. Olej upokojuje, pomáha pri liečbe migrény, bolestí hlavy, uľavuje od depresií, nervového napätia, vyčerpania a stresu, nespavosti a s tým súvisiacim znížením krvného tlaku. Zároveň však dodáva energiu a celkovo zlepšuje náladu. Ako jeden z mála aromatických olejov sa môže použiť priamo na pokožku, preto sa využíva na popáleniny. Má hojivé účinky, môže zmierniť vznik pľuzgierov, urýchľuje hojenie jaziev. Levanduľa má výrazné regeneračné účinky, osviežuje a uľavuje od bolesti svalov a reumu. Podporuje vznik nových buniek, takže je vhodná pre všetky typy pleti, najmä pre zrelú.

Ide o neopadavý strom pochádzajúci z oblasti juhozápadnej Číny. Dorastádo výšky 10 až 15 m. Pôvodne boli využívané iba jeho liečebnévlastnosti a až neskôr sa pestoval pre svojechutnéplody. Kvitne krásnymi bielymi kvetmi od marca do júna. Nesie guľovitéoranžovéplody. Z kôry plodu sa získavajú éterickéoleje lisovaním za studena. Pomarančovásilica má upokojujúce účinky, preto sa používa pri hyperaktivite detí, problémoch obehovejsústavy, pôsobí mierne antibioticky. Citrus sinensis, respektíve jeho extrakty aleboéterický olej, jepoužívaný hlavne kvôli jeho antioxidačnej aktivite. Podporuje vylučovanie škodlivín z pokožky, zlepšuje hojenieie problematickejkože, čistí a obnovuje bunkovú štruktúru pleti, podporuje cirkuláciu krvi, dodáva koži potrebný jas a vyrovnáva jej tón, zmierňuje viditeľnosť vrások. Je vhodný ako súčasť výrobkov starostlivosti o problematickú, suchú a starnúcu pleť.
             

Hadinec je jedno až dvojročná bylina, ktorej pôvod je v južnej a západnej Európe. Patrí do čeľade brutnákovitých. Olej sa získava zo semien a obsahuje množstvo polynenasýtených omega-3 (kyselina alfa-linolénová) a omega-6 (kyseliny gama-linolénovej) mastných kyselín. Pomáha zlepšovať celkový stav pleti. Je súčasťou kozmetických prípravkov na citlivú a krehkú pleť, krémov proti vráskam alebo prípravkov na zjemnenie citlivej pokožky, okrem iného aj v okolí očí.

Je to stálozelený drobnolistý ker rastúci vo vyprahnutých oblastiach južnej a strednej časti Kalifornie v Spojených štátoch. Zo semienok sa lisuje jojobový olej, ktorý je bohatý na mono nenasýtenémastnékyseliny, provitamín A a antioxidačný vitamín E. Olej má výraznéhydratačné účinky, pôsobí proti lupinám a stimuluje vlasový korienok. Je vhodný pre všetky typy pleti, najvhodnejší sa na suchú a poškodenú pleť, ekzematickú a popraskanú pokožku. Urýchľuje hojenie jaziev po akné.
     

Slnečnica ročná pochádza zo Severnej Ameriky a Mexika. Dovezená bola predovšetkým pre svoju krásu monumentálnych kvetov. Až neskôr sa zo semien začal lisovať olej. Dorastá do výšky až 2 metrov a jej kvety dosahujú v priemere až 40 cm. Lisovaný olej obsahuje najmä kyselinu linoleovú a olejovú. Má proti-sklerotické účinky a je vynikajúcou surovinou na prípravu liečivých mastí. Užíva sa zvonka napr. pri zápaloch, zaparení. Okvetné lístky sa používajú do čajových zmesí na zníženie horúčky a miery potenia, podporu trávenia a stimuláciu činnosti pečene. Semená slnečnice obsahujú až 45 % oleja, ďalej bielkoviny, glyceridy, steroly, fosfolipidy, karotenoidy, organické kyseliny (olejová, linolénová, citrónová, vínna, chlorogenová), lecitín, provitamín A a vitamíny D a E. V kvetoch a rovnako tak aj v listoch je obsiahnutý flavonoid quercimeritrin, kumarínové glykozidy, triterpenové saponíny, karotenoidy, antokyány, triesloviny, cholín, xantofyly, solantová kyselina, betaín, helianthin a minerálne látky.

   
Slnečnica ročná pochádza zo Severnej Ameriky a Mexika. Dovezená bola predovšetkým pre svoju krásu monumentálnych kvetov. Až neskôr sa zo semien začal lisovať olej. Dorastádo výšky až2 metrov a jej kvety dosahujú priemer až 40 cm. Lisovaný olej obsahuje najmä kyselinu linoleovú a olejovú. Má proti-sklerotické účinky a je vynikajúcou surovinou na prípravu liečivých mastí. Užívasa zvonka napr. pri zápaloch, zaparení. Okvetné lístky sa používajúdočajových zmesí na zníženiehorúčky a miery potenia, podporu trávenia a stimuláciu činnosti pečene. Semená slnečnice obsahujú až 45 % oleja, ďalej bielkoviny, glyceridy, steroly, fosfolipidy, karotenoidy, organickékyseliny (olejová, linolénová, citr< / span>ónová, vínna, chlorogenová), lecitín, provitamín A a vitamíny D a E. V kvetoch a rovnako tak aj v listoch je obsiahnutý flavonoid quercimeritrin, kumarínové glykozidy, triterpenovésaponíny, karotenoidy, antokyány, triesloviny, cholín, xantofyly, solantovákyselina, betaín, helianthin a minerálne látky.
            

Olej zo svetlice farbiarskej obsahuje kyselinu linolovú, esenciálnu mastnú kyselinu, ktorá ponúka množstvo pozitívnych prínosov pre pokožku. Kyselina linolová má silné schopnosti odstraňovať nečistoty a maz z pokožky. Pôsobí krásne zmäkčovacím účinkom (napr. v kondicionéroch), svetlicový olej je možné aplikovať aj na pokožku. Podporuje hojenie rán, používa sa na hemoroidy a kŕčové žily. Väčšina dermatológov sa zhoduje, že ide o veľmi bezpečnú zložku. Vďaka svojim skvelým hydratačným vlastnostiam je svetlicový olej najvhodnejší pre ľudí s normálnou až suchou kožou.

 

Panthenol regeneruje, podporuje obnovu buniek, používa sa ako zvlhčovadlo, ľahko sa absorbuje do vrstiev pod povrchom pokožky, kde sa premieňa na kyselinu pantoténovú, ktorá sa v ľudskom tele prirodzene vyskytuje. Je aktívnou zložkou mnohých kozmetických prípravkov na pokožku a vlasy a ďalších produktov osobnej starostlivosti. Má elektrostatické, protizápalové, antibakteriálne, regeneračné a upokojujúce účinky. Zlepšuje hydratáciu pokožky (zmäkčuje pleť, zanecháva ju vyhladenú a navracia jej prirodzenú rovnováhu), znižuje svrbenie pokožky, urýchľuje hojenie pri epidermálnych ranách (popáleniny, spáleniny, uštipnutia hmyzom). Používa sa aj pri výrobe liekov určených na liečbu akné a kožných škvŕn. Okrem iného pomáha redukovať rozšírené cievky. Nie je alergénom, pleť môže dráždiť len vo veľmi vysokých koncentráciách. Je bezpečný aj pre malé deti a tehotné a dojčiace ženy, je rovnako bezpečný pri požití a nemá žiadne riziko toxicity.

Prirodzene sa vyskytuje v olejoch a tukoch z ktorých sa získava zmydelnením a esterifikáciou. Ide o svetlojantárovú až žltú tekutinu, ktorá môže pochádzať napríklad z arašidového alebo pekanového oleja. V kozmetických produktoch plní funkciu zmäkčovadla, vyhladzuje pokožku a zvláčňuje ju.

Je to prírodný emulgátor, ktorý pomáha spojiť látky na vodnej a olejovej báze. Tieto emulzie účinne odolávajú teplu a hlavne slnečnému žiareniu. Na pleť má zjemňujúce účinky a podporuje jej hydratáciu. Preto sa používa ako pleťový zmäkčovač a kondicionér. Vlasy aj pokožku hydratuje a vyhladzuje.

Ide o hydrofilné emulgátory, ktorépomáhajú dobre roztierať krémy a emulzie a jemne odstraňovať nečistoty z pokožky.
 
Je to organická zlúčenina vyrábaná z kukuričné ho škrobu, sójových bôbov a repky. Možno ju taktiežvyrobiť synteticky. V kozmetike je využívaná v dvoch podobách a to 1,2-propanediol (má hydratačné vlastnosti, slúži ako rozpúšťadlo a znižuje jeho viskozitu, môže podráždiť pokožku a spôsobiť kontaktnúdermatitídu) a 1,3-propanediol (táto zložka je považovaná za bezpečnú a je schválená spoločnosťou EcoCert ako vhodná na použitie v kozmetických prípravkoch.)
   
Je látka vyrábajúca sa historicky z ropy, avšak v poslednej dobe sa prikláňa k výrobe z rastlinných zdrojov (napr. sójové bôby, repka). Znižuje lúpanie poškodenej pleti, zlepšuje jej vzhľad a pôsobí ako pleťový kondicionér.
 
Ide o derivát prírodnej celulózy v podobe svetlého prášku, ktorý sa získava z drevenejbuničiny a bavlny. Zlepšuje spojivosť medzi jednotlivými zložkami a vytvára príjemnéa ľahko roztierateľnéemulzie. Nevstrebávasa do tela, ktorého bezpečne vylúči. Látka je hodná pre vegánov.
      
Soľ je anorganická látka minerálneho pôvoduprirodzene sa vyskytujúca v morskej vode a vo forme kamennej soli. V kozmetike sa využíva na úpravu viskozity produktu. Má tonizačné, čistiace, antiseptické a abrazívne účinky. Pôsobí hydratačne, odstraňuje nečistoty a odumreté bunky, upokojuje a zjemňuje pokožku.
  
Je to prírodná povrchovo aktívna látka. Dôkladne odstraňuje nečistoty z pokožky a preto je často používaná v produktoch na odstraňovaniemake-upu. Je veľmi dobre biologicky rozložiteľná z vodných zdrojov.
  
Sorbát draselný je široko používaná antimikrobiálna a konzervačná látka. Pôsobí tak, že zabraňuje rastu plesní, kvasiniek a baktérií. V kozmetických prípravkoch nachádza miesto ako alternatíva parabénov. Prirodzene sa kyselina sorbová vyskytuje v bobuliach (Sorbus aucuparia- žeriav vtáčí). Je účinný len v prípravkoch, ktorémajú hodnotu pH nižšiu ako 6. Čím je táto hodnota nižšia, tým je sorban draselný účinnejší.
    
Ide o ester mastných kyselín olivového oleja a sorbitolu. Ideo pprírodnú látku vyskytujúcu sa vo forme pevného vosku. Pomáha k vytvoreniu emulzie v prípravku. Pomáha pleti udržať si svoju prirodzenú vlhkosť a podporuje obnovu jej tkaniva (vhodný na drobnejšie jazvy). Vo vlasovejstarostlivosti dodáva vlasovému vláknu lesk a hydratáciu.
  
Látka upravujúca viskozitu výrobku a prispieva k dobrému nanášaniu prípravku pri jeho použití. Udržuje pleť pružnú a hydratovanú.
Jagavkaje sukulentná rastlina, ktorej domovinou sú tropickéa subtropickééoblasti južnej Afriky. Po stáročia je využívaná v tradičnom Ľudovom liečiteľstve ako odvar z čerstvých listov na kašel, prechladnutie a na artritídu. Sú využívané jej protizápalové účinky, ničí škodlivébaktérie, zmierňuje akné, ekzémy a pôsobí hydratačne na popraskanú a suchú pokožku.
      

Tokoferol spadá do prirodzene sa vyskytujúcich antioxidantov označovaných ako vitamín E. Do kozmetických prípravkov sa používajú prevažne dva druhy vitamínu E - tocopherol (prirodzene sa vyskytujúci napr. v oleji z pšeničných klíčkov) a tocopheryl acetate (syntetický vitamín E). V zložení narazíme aj na d-alpha tocopherol, ktorý je prírodného pôvodu a je najlepšie vstrebateľný. Všetky vitamíny E fungujú ako antioxidanty a zabraňujú žltnutiu olejov a masiel. Vitamín E je životne dôležitý pre ľudské telo. Tocopheryl acetate sa vytvára umelo, je stabilnejší a predlžuje životnosť produktu o niečo viac ako prírodný tocopherol. Pre pokožku je však horšie vstrebateľný. Tocopherol vzniká vákuovou separáciou z rastlinných olejov a veľmi dobre sa vstrebáva do pokožky. Oba vitamíny E sú silnými antioxidantmi, bojujú proti pôsobeniu voľných radikálov, zabraňujú predčasnému starnutiu (pigmentové škvrny, vrásky, strata pevnosti a pružnosti) a znižujú šupinatenie pokožky. V kozmetických prípravkoch fungujú ako konzervanty.

Je to zlúčenina, ktorá sa funkciou a štruktúrou podobá vitamínu K, ale z fyziologického a biochemického hľadiska vitamínom nie je, pretože si ju naše telo dokáže vytvoriť. Je obsiahnutá vo väčšine ľudských buniek. V kozmetike sa táto pozitívna účinná zložka používa pre svoje silné antioxidačné účinky. Podporuje správnu funkciu kože, urýchľuje jej hojenie v prípade autoimunitných ochorení, ekzémov a zápalov. Pomáha bunkám pri tvorbe kolagénu a elastínu, čím znižuje výskyt a viditeľnosť vrások.
Cera Alba je jeden z najpoužívanejších prírodných voskov v kozmetike, kde zastáva funkciu emulgátora a zahusťovadla. Funkciou včelieho vosku je predovšetkým ochrana pokožky proti vonkajším vplyvom, včelí vosk zostáva na povrchu a vytvára ochrannú vrstvu, pomáha tak ďalším látkamm s  hojením a regeneráciou poškodenejpokožky, zatiaľ čo ju sám hlboko vyživuje a zvlhčuje. Je tiežprotizápalový, zmierňuje opuchy, má hojivéa upokojujúce účinky zvlášť na drobnéporanenia, zápaly alebo popáleniny. Na pokožke vytvára vodeodolnú vrstvu, tak kožu chráni a zabraňuje jej ďalšiemu poškodeniu. Obsahuje estery kyselín, voľnékyseliny a uhľovodíky, ale aj vitamín A.
       
Voda je tradičnáa dôležitá zložka kozmetiky. Pomáha ostatným zložkám začleniť sa do receptúry. Na pokožku nemá žiadny negatívny vplyv. Naopak ju zjemňuje, zvlhčuje a prispieva k lepšiemu vstrebávaniu olejov do pokožky. Voda máneutrálne pH, takže nie sú známe žiadnenežiaduce účinky.

Čajovník je stálozelený ker pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. Používa sa extrakt z listov, rastlinný olej alebo aj éterický olej. Zelený čaj je bohatý na fenoly, vitamíny A, B a E a minerály. Vyniká antioxidačnými schopnosťami, podieľa sa na stimulácii obnovy kožných buniek, zlepšuje hojenie poškodenej pokožky, pôsobí proti kožným infekciám a zabraňuje rozvoju zapálených ložísk. Zmierňuje tiež opuchy a kruhy pod očami. Má protiplesňový účinok. Pridáva sa do výrobkov osobnej starostlivosti, ale tiež do mydiel a ďalších produktov osobnej hygieny. Ako prísada vo vlasovej kozmetike zmierňuje svrbenie pokožky hlavy, odstraňuje lupiny a zlepšuje rast vlasov.

Je to látka prírodného pôvodu získavaná fermentáciou kukuričného škrobu s baktériou Xanthomonas campestris. Je to veľmi stabilná látka odolná náročnejším podmienkam, predlžuje tak trvanlivosť prípravku. V kozmetických výrobkoch sa používa ako emulgátor a konzervátor, zvyšuje hustotu výrobku. Nespôsobuje alergie a nemá žiadne negatívne účinky na pleť. Zlepšuje vzhľad suchej alebo poškodenej pokožky, znižuje lúpanie a obnovuje pružnosť. Na pokožke vytvára ochranný film, má hydratačné a vlhkosť zadržiavajúce vlastnosti.

 

Žihľava je známa po celom svete s výnimkou tropických oblastí. Je tradičnou bylinou ľudového liečiteľstva. Je bohatá na vitamíny B a C, tiež však minerálne látky ako sú vápnik draslík, horčík a ďalšie. V liečiteľstve aj kozmetike sa používa hlavne pre svoje výrazné protizápalové a antibakteriálne účinky. Napomáha pri ochorení dýchacích ciest a pri liečbe diabetu, znižuje hladinu krvného cukru. Možno s ňou liečiť reumu, astmu, chronickú chorobu obličiek či zápal močových ciest. Účinne podporuje tvorbu červených krviniek. Má tiež upokojujúce účinky, obklady zo žihľavy sa môžu používať na popáleniny či odreniny. Pôsobí proti padaniu vlasov, posilňuje ich a zamedzuje ich nadmernému masteniu. Potláča svrbenie vlasovej pokožky a tvorbu lupín. Vracia lesk tmavým vlasom a svetlé vlasy stmavuje. Vlasy sú po nej husté a poddajné. Žihľava má schopnosť čistiť a regenerovať pokožku. Niektorých veľmi citlivých jedincov môže mierne dráždiť, inak nie sú známe žiadne vedľajšie alebo nežiaduce účinky.

Vyskytuje sa prirodzene v pokožke. Jej vlastnosťou je udržiavať prirodzenú vlhkosť pleti. Zlepšuje vzhľad sucheja poškodenejpokožky, obnovuje jej pružnosť. Spomaľuje tvorbu vrások spôsobených UV žiarením. Znižuje tvorbu kožného mazu, preto je ideálnou prísadou do prípravkov pre mastnú a zmiešanú pleť, mastnévlasy, pokožku s výskytom aknéa pleť trpiacu seboroickou dermatitídou. Zinc PCA je využívaný taktiežpre svoju dezodoračnú schopnosť, pretože pomáha eliminovať rozklad baktérií spôsobujúcich nepríjemný zápach.
      

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej ČR

Jednoducho si vyhľadajte najbližšieho predajcu, distribútora, alebo lekáreň s našimi produktmi.

Zobraziť najbližších distribútorov